Part Number: VSHK8-K1NS4 | RRP: AUD $2,980.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSHK8-K1NS4 |
| RRP (inc. GST) | AUD $2,980.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes (Selectable rates: 12-16K F / 10-14K R) |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Camber/Caster Adj (F) / R/U (R) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes (Recommended for rear) |
| Spring Rate (Default) | 784 lbs/in / 14.0 kgf/mm (14K) |
| Optional Rates | 12K (672 lbs/in) / 16K (896 lbs/in) |
| Free Length | 115 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate (Default) | 672 lbs/in / 12.0 kgf/mm (12K) |
| Optional Rates | 10K (560 lbs/in) / 14K (784 lbs/in) |
| Free Length | 135 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| MODEL | YEAR | CHASSIS | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) | REC. RANGE (F) | REC. RANGE (R) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CIVIC TYPE R | 2017.09-2022.08 | FK8 | -30mm / -30mm | -65 to -18 | -60 to -11 | -40 to -20 | -40 to -20 | Japan |
| CIVIC TYPE R | 2017-2021 | FK8 | -30mm / -30mm | -65 to -18 | -60 to -11 | -40 to -20 | -40 to -20 | USA |
| CIVIC TYPE R | 2022.09+ | FL5 | -25mm / -30mm | -58 to +3 | -63 to -9 | -35 to -15 | -40 to -20 | Japan |
| CIVIC TYPE R | 2022+ | FL5 | -25mm / -30mm | -58 to +3 | -63 to -9 | -35 to -15 | -40 to -20 | UK |
| CIVIC TYPE R | 2023+ | FL5 | -25mm / -30mm | -58 to +3 | -63 to -9 | -35 to -15 | -40 to -20 | USA |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
