Part Number: VSM32-C1SA3 | RRP: AUD $1,555.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSM32-C1SA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,555.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Reinforced Upper (R/U) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 560 lbs/in / 10.0 kgf/mm (10K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 448 lbs/in / 8.0 kgf/mm (8K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| MAKE | MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MAZDA | RX-7 | Japan | 1991.12-2002.08 | FD3S | RZ, RS, RB, TOURING X | -30mm / -25mm | -92 to +47 | -89 to +26 |
| MAZDA | RX-7 | UK | 1991-2002 | FD3S | — | -30mm / -25mm | -92 to +47 | -89 to +26 |
| MAZDA | RX-7 | USA | 1993-1996 | FD3S | — | -40mm / -45mm | -102 to +37 | -97 to +3 |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
