Part Number: VSB90-C1SA3 | RRP: AUD $1,555.00 (inc. GST) | Stock: Please enquire
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSB90-C1SA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,555.00 |
| STOCK | ⚠️ Please enquire |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Pillowball Upper (F/R) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 560 lbs/in / 10.0 kgf/mm (10K) |
| Free Length | 225 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 280 lbs/in / 5.0 kgf/mm (5K) |
| Free Length | 250 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Ride Height Change | -25mm to -50mm (varies by chassis) |
| Adjustable Range (Typical) | -100mm to +10mm |
| Upper Mount | Pillowball Upper (R/U) |
| Ride Height Change | -25mm to -45mm (varies by chassis) |
| Adjustable Range (Typical) | -130mm to +25mm |
| Upper Mount | Pillowball Upper (R/U) |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE / NOTES | DROP (F/R) |
|---|---|---|---|---|---|
| ACCORD | USA | 2008-2012 | CP2 | 4DR / 4CYL | -35mm / -30mm |
| ACCORD | USA | 2008-2012 | CP3 | 4DR / 6CYL | -40mm / -40mm |
| ACCORD | USA | 2008-2012 | CS1 | 2DR / 4CYL | -45mm / -45mm |
| ACCORD | USA | 2008-2012 | CS2 | 2DR / 6CYL | -40mm / -30mm |
| ACCORD | Japan | 2008.12-2013.06 | CU2 | 24IL, 24TL, 24E | -35mm / -25mm |
| ACCORD SALOON | UK | 2009-2013 | CU2 | — | -35mm / -25mm |
| ACCORD TOURER | UK | 2009-2013 | CW1 | 2.0L | -35mm / -30mm |
| ACCORD TOURER | Japan | 2011.02-2013.06 | CW1 | 20TL | -35mm / -30mm |
| ACCORD TOURER | Japan | 2008.12-2013.06 | CW2 | 24IL, 24TL, 24E | -25mm / -25mm |
| ACCORD TOURER | UK | 2009-2013 | CW2 | 2.4L | -25mm / -25mm |
| TSX | USA | 2009-2014 | CU2 | 2.4L | -40mm / -35mm |
| TSX | USA | 2010-2014 | CU4 | 3.5L | -40mm / -30mm |
| TSX SPORT WAGON | USA | 2011-2014 | CW2 | 2.4L | -50mm / -40mm |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
