Part Number: VSN14-C1SA3 | RRP: AUD $1,555.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSN14-C1SA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,555.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Reinforced Upper (R/U) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 392 lbs/in / 7.0 kgf/mm (7K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 336 lbs/in / 6.0 kgf/mm (6K) |
| Free Length | 225 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKYLINE GT-R | Japan | 1989.08-1994.12 | BNR32 | GT-R, GT-R V-SPEC | -45mm / -35mm | -104 to -34 | -128 to +1 |
| SKYLINE GT-R | UK | 1989-1994 | BNR32 | GT-R | -45mm / -35mm | -104 to -34 | -128 to +1 |
| SKYLINE GT-R | USA | 1989-1994 | BNR32 | GT-R | -45mm / -35mm | -104 to -34 | -128 to +1 |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
