Part Number: VSBDS-F1SA2 | RRP: AUD $1,895.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit (Lift Kit) |
| PART NUMBER | VSBDS-F1SA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,895.00 |
| STOCK | Please ask |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| RIDE HEIGHT ADJUSTABLE | ✅ Front only (Rear fixed) |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 784 lbs/in / 14.0 kgf/mm (14K) |
| Free Length | 417 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Spring Rate | Not specified in source data |
| Free Length | Not specified |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Ride Height Change | +50mm (Lift) |
| Adjustable Range | +26mm to +66mm |
| Recommended Range | +40mm to +60mm |
| Ride Height Change | +40mm (Lift) |
| Adjustable Range | +16mm to +56mm |
| Recommended Range | +30mm to +50mm |
| Ride Height Change | +40mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Not adjustable (fixed +40mm) |
| Dust Boot | Not specified |
| Bump Rubber | Not specified |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | LIFT (FRONT) | REAR LIFT | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | TUNDRA | 2007-2021 | XK50 | 5.7L | FR | +50mm (+26 to +66 adj) | +40mm (Fixed) | USA |
| TOYOTA | TUNDRA | 2007-2021 | XK50 | 5.7L | 4WD | +50mm (+26 to +66 adj) | +40mm (Fixed) | USA |
| TOYOTA | TUNDRA | 2007-2021 | XK50 | 5.7L | 4WD | +40mm (+16 to +56 adj) | +40mm (Fixed) | China |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
