Part Number: VSTL2-F1SA2 | RRP: AUD $1,895.00 (inc. GST) | Stock: Low Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit (Front Lift Kit) |
| PART NUMBER | VSTL2-F1SA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,895.00 |
| STOCK | ⚠️ Low Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes (Front only) |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| RIDE HEIGHT ADJUSTABLE | ❌ No (Fixed front lift) |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 224 lbs/in / 4.2 kgf/mm (4.2K) |
| Free Length | 466 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Spring Rate | Not specified (leaf spring) |
| Note | 3rd-party leaf spring or shackle required for rear lift |
| Ride Height Change | +40mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Not adjustable |
| Ride Height Change | Requires 3rd-party leaf spring or shackle |
| Adjustable Range | Not included in this kit |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | FRONT LIFT | REAR LIFT | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | LAND CRUISER | 1999.09+ | GRJ76L | 4.0L | 4WD | +40mm (Fixed) | Requires 3rd-party parts | Mongolia |
| TOYOTA | LAND CRUISER | 1999.09+ | GRJ76L | 4.0L | 4WD | +40mm (Fixed) | Requires 3rd-party parts | China |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
