Part Number: VSAVG-F1SA2 | RRP: AUD $1,935.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit (Lift Kit) |
| PART NUMBER | VSAVG-F1SA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,935.00 |
| STOCK | Please ask |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 728 lbs/in / 13.0 kgf/mm (13K) |
| Free Length | 340 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Spring Rate | 504 lbs/in / 9.0 kgf/mm (9K) |
| Free Length | 410 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Ride Height Change | +25mm (Lift) |
| Adjustable Range | -16mm to +35mm |
| Recommended Range | +15mm to +35mm |
| Ride Height Change | +40mm (Lift) |
| Adjustable Range | +13mm to +51mm |
| Recommended Range | +30mm to +50mm |
| MAKE | MODEL | YEAR | ENGINE | DRIVE | LIFT (F/R) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BAIC | BJ60 | 2023+ | 2.0L | 4WD | +25mm / +40mm | China |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
