Part Number: VSN22-C1SA3 | RRP: AUD $1,555.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSN22-C1SA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,555.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Reinforced Upper (R/U) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 448 lbs/in / 8.0 kgf/mm (8K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ65 mm |
| Spring Rate | 336 lbs/in / 6.0 kgf/mm (6K) |
| Free Length | 225 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 300ZX | UK | 1989-1998 | Z32 | — | -20mm / -15mm | -61 to +24 | -120 to +26 |
| 300ZX | USA | 1990-1996 | Z32 | — | -45mm / -35mm | -75 to +10 | -121 to +28 |
| FAIRLADY Z | Japan | 1989.07-2000.08 | CZ32 | VERSION S TWIN TURBO | -20mm / -15mm | -61 to +24 | -120 to +26 |
| FAIRLADY Z | Japan | 1989.07-2000.08 | GCZ32 | 300ZX, VERSION R/S TWIN TURBO | -20mm / -15mm | -61 to +24 | -120 to +26 |
| FAIRLADY Z | Japan | 1989.07-2000.08 | GZ32 | 300ZX, VERSION R, VERSION S | -20mm / -15mm | -61 to +24 | -120 to +26 |
| FAIRLADY Z | Japan | 1989.07-2000.08 | Z32 | VERSION S | -20mm / -15mm | -61 to +24 | -120 to +26 |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
