Part Number: VSY20-C1SA3 | RRP: AUD $1,555.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSY20-C1SA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,555.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Reinforced Upper (R/U) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 560 lbs/in / 10.0 kgf/mm (10K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 448 lbs/in / 8.0 kgf/mm (8K) |
| Free Length | 225 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ65 mm |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ALTEZZA | Japan | 1998.10-2005.07 | GXE10 | AS200, Z-EDITION, L-EDITION | -35mm / -25mm | -88 to +19 | -101 to +28 |
| ALTEZZA | Japan | 1998.10-2005.07 | SXE10 | RS200, Z-EDITION, L-EDITION | -35mm / -25mm | -88 to +19 | -101 to +18 |
| MARK II | Japan | 2000.10-2004.11 | JZX110 | GRANDE IR-V, GRANDE G-TB | -50mm / -25mm | -122 to +5 | -108 to +20 |
| MARK II BLIT | Japan | 2002.01-2007.05 | JZX110W | 2.5IR-V, 2.5IR-S | -50mm / -40mm | -120 to +6 | -126 to +1 |
| VEROSSA | Japan | 2001.07-2004.11 | JZX110 | VR25, V25, 25 | -50mm / -25mm | -122 to +5 | -108 to +20 |
| IS200 | UK | 2000-2005 | GXE10 | INCL SPORTS CROSS (5DR) | -35mm / -25mm | -88 to +19 | -101 to +28 |
| IS300 | USA | 2000-2005 | JCE10L | INCL SPORTS CROSS (5DR) | -35mm / -40mm | -95 to +11 | -123 to +4 |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
