Part Number: VSC90-F1SS2 | RRP: AUD $1,935.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSC90-F1SS2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,935.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes (Front only) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| UPPER MOUNT | Standard (F/R) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Spring Rate | 672 lbs/in / 12.0 kgf/mm (12K) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Free Length | 425 mm | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| I.D. (Inner Diameter) | — | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Spring Rate | 213 lbs/in / 3.8 kgf/mm (3.8K) |
| Free Length | 444 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | — |
| Ride Height Change (JPN/CHN) | +40mm (Lift) |
| Ride Height Change (USA) | +60mm (Lift) |
| Adjustable Range (JPN/CHN) | +15mm to +50mm |
| Adjustable Range (USA) | +35mm to +70mm |
| Upper Mount | Standard (STD) |
| Ride Height Change (JPN/CHN) | +40mm (Fixed Lift) | ||||
| Ride Height Change (USA) | +45mm (Fixed Lift) | ||||
| Adjustable Range | Fixed – Not adjustable | ||||
| Upper Mount | Standard (STD) |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE / NOTES | LIFT (F/R) |
|---|---|---|---|---|---|
| LAND CRUISER | China | 2009-2021 | GRJ200L | 4.0L (No AHC) | +40mm / +40mm |
| LAND CRUISER | USA | 2008-2021 | URJ200L | 5.7L (No AHC, not for 5-seater) | +60mm / +45mm |
| LAND CRUISER | Japan | 2009.04-2021.07 | URJ202W | GX, AX (4.6L, no AHC, not for 5-seater) | +40mm / +40mm |
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$50.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$132.00
