Part Number: VSK87-W1HA2 | RRP: AUD $1,705.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Rear Only) |
| PART NUMBER | VSK87-W1HA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,705.00 |
| STOCK | Please ask |
| PAIR WITH | VSK86-W1HA1 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| RIDE HEIGHT ADJUSTABLE | ❌ No (Fixed height) |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 336 lbs/in / 6.0 kgf/mm (6K) |
| Free Length | 445 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSK86-W1HA1 |
| Ride Height Change | +30mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Fixed (+30 only) |
| Rear Suspension | Rear Coil (not leaf spring) |
| Note | For rear coil models only |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | SUSPENSION | LIFT (REAR) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | NAVARA | 2014+ | D23 | 2.5L | 4WD | REAR COIL | +30mm | Brunei (BRN) |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
