Part Number: VSK86-W1HA1 | RRP: AUD $2,155.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Front Only) |
| PART NUMBER | VSK86-W1HA1 |
| RRP (inc. GST) | AUD $2,155.00 |
| STOCK | Please ask |
| PAIR WITH | VSK87-W1HA2 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Pillow Upper (P/U) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 560 lbs/in / 10.8 kgf/mm (10.8K) |
| Free Length | 288 mm |
| Upper Mount | Pillow Upper (P/U) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSK87-W1HA2 |
| Ride Height Change | +35mm (Lift) |
| Adjustable Range | +35mm to +45mm |
| Recommended Range | +35mm to +45mm |
| Rear Suspension | Rear Coil (not leaf spring) |
| Note | For rear coil models only |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | SUSPENSION | LIFT (FRONT) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | NAVARA | 2014+ | D23 | 2.5L | 4WD | REAR COIL | +35mm (+35 to +45 adj) | Brunei (BRN) |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
