Part Number: VSBMW-W1HA2 | RRP: AUD $1,705.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Rear Only) |
| PART NUMBER | VSBMW-W1HA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,705.00 |
| STOCK | Please ask |
| PAIR WITH | VSBMV-W1HA1 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| RIDE HEIGHT ADJUSTABLE | ❌ No (Fixed height) |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 168 lbs/in / 3.9 kgf/mm (3.9K) |
| Free Length | 452 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSBMV-W1HA1 |
| Ride Height Change | +35mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Fixed (+35 only) |
| Dust Boot | Not specified |
| Bump Rubber | Not specified |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | LIFT (REAR) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | TERRA | 2018+ | WD23 | 2.5L | 4WD | +35mm | China |
| NISSAN | TERRA | 2019+ | WD23 | 2.5L | 4WD | +35mm | Brunei (BRN) |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
