Part Number: VSBMV-W1HA1 | RRP: AUD $2,155.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Front Only) |
| PART NUMBER | VSBMV-W1HA1 |
| RRP (inc. GST) | AUD $2,155.00 |
| STOCK | Please ask |
| PAIR WITH | VSBMW-W1HA2 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Pillow Upper (P/U) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 560 lbs/in / 10.8 kgf/mm (10.8K) |
| Free Length | 271 mm |
| Upper Mount | Pillow Upper (P/U) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSBMW-W1HA2 |
| Ride Height Change | +50mm (Lift) |
| Adjustable Range | +50mm to +60mm |
| Recommended Range | +50mm to +60mm |
| Ride Height Change | Refer to VSBMW-W1HA2 |
| Adjustable Range | Fixed (+35mm) |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | LIFT (FRONT) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | TERRA | 2018+ | WD23 | 2.5L | 4WD | +50mm (+50 to +60 adj) | China |
| NISSAN | TERRA | 2019+ | WD23 | 2.5L | 4WD | +50mm (+50 to +60 adj) | Brunei (BRN) |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
