Part Number: VSAHB-W1HA2 | RRP: AUD $1,770.00 (inc. GST) | Stock: Low Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Rear Only) |
| PART NUMBER | VSAHB-W1HA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,770.00 |
| STOCK | ⚠️ Low Stock |
| PAIR WITH | VSAHA-W1HA1 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| RIDE HEIGHT ADJUSTABLE | ❌ No (Fixed height) |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 224 lbs/in / 4.0 kgf/mm (4K) |
| Free Length | 435 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSAHA-W1HA1 |
| Ride Height Change | +45mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Fixed (+45 only) |
| Ride Height Change | +25mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Fixed (+25 only) |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | GRADE | LIFT (REAR) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | LAND CRUISER | 2021+ | GRJ300L | 4.0L | 4WD | — | +45mm | Mongolia (MNG) |
| TOYOTA | LAND CRUISER | 2021+ | VJA300L | 3.5L | 4WD | — | +45mm | Mongolia (MNG) |
| TOYOTA | LAND CRUISER | 2021.08+ | VJA300W | 3.5L | 4WD | VX, AX, GX | +25mm | Japan |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
