Part Number: VSAHA-W1HA1 | RRP: AUD $2,090.00 (inc. GST) | Stock: Low Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Front Only) |
| PART NUMBER | VSAHA-W1HA1 |
| RRP (inc. GST) | AUD $2,090.00 |
| STOCK | ⚠️ Low Stock |
| PAIR WITH | VSAHB-W1HA2 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Pillow Upper (P/U) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 672 lbs/in / 12.0 kgf/mm (12K) |
| Free Length | 377 mm |
| Upper Mount | Pillow Upper (P/U) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSAHB-W1HA2 |
| Ride Height Change | +40mm (Lift) |
| Adjustable Range | +35mm to +57mm |
| Recommended Range | +35mm to +50mm |
| Ride Height Change | +35mm (Lift) |
| Adjustable Range | +21mm to +44mm |
| Recommended Range | +21mm to +44mm |
| MAKE | MODEL | YEAR | CHASSIS | ENGINE | DRIVE | GRADE | LIFT (FRONT) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | LAND CRUISER | 2021+ | GRJ300L | 4.0L | 4WD | — | +40mm (+35 to +57 adj) | Mongolia (MNG) |
| TOYOTA | LAND CRUISER | 2021+ | VJA300L | 3.5L | 4WD | — | +40mm (+35 to +57 adj) | Mongolia (MNG) |
| TOYOTA | LAND CRUISER | 2021.08+ | VJA300W | 3.5L | 4WD | VX, AX, GX | +35mm (+21 to +44 adj) | Japan |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
