Part Number: VSACR-W1HA2 | RRP: AUD $1,860.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Rear Only) |
| PART NUMBER | VSACR-W1HA2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,860.00 |
| STOCK | Please ask |
| PAIR WITH | VSACQ-W1HA1 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| RIDE HEIGHT ADJUSTABLE | ❌ No (Fixed height) |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 168 lbs/in / 3.5 kgf/mm (3.5K) |
| Free Length | 434 mm |
| Upper Mount | STD (Standard) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSACQ-W1HA1 |
| Ride Height Change | +45mm (Fixed Lift) |
| Adjustable Range | Fixed (+45 only) |
| Sway Bar Link Rod | ✅ Included (MUST be installed) |
| Dust Boot | Not specified |
| MAKE | MODEL | YEAR | ENGINE | DRIVE | LIFT (REAR) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TANK | TANK300 | 2021+ | 2.0L | 4WD | +45mm | China |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
