Part Number: VSACQ-W1HA1 | RRP: AUD $2,000.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Sport Coilover Kit (Front Only) |
| PART NUMBER | VSACQ-W1HA1 |
| RRP (inc. GST) | AUD $2,000.00 |
| STOCK | Please ask |
| PAIR WITH | VSACR-W1HA2 (Required) |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Pillow Upper (P/U) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 728 lbs/in / 13.8 kgf/mm (13.8K) |
| Free Length | 337 mm |
| Upper Mount | Pillow Upper (P/U) |
| Status | Separate kit required |
| Pair With | VSACR-W1HA2 |
| Ride Height Change | +70mm (Lift) |
| Adjustable Range | +10mm to +80mm |
| Recommended Range | +60mm to +80mm |
| Ride Height Change | Refer to VSACR-W1HA2 |
| Adjustable Range | Fixed (+45mm) |
| MAKE | MODEL | YEAR | ENGINE | DRIVE | LIFT (FRONT) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TANK | TANK300 | 2021+ | 2.0L | 4WD | +70mm (+10 to +80 adj) | China |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
