Part Number: GSA22-9USS2 | RRP: AUD $1,305.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | GSA22-9USS2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,305.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | STD (Standard) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 336 lbs/in / 6.0 kgf/mm (6K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 448 lbs/in / 8.0 kgf/mm (8K) |
| Free Length | 150 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| MODEL | YEAR | CHASSIS | GRADE | BODY | ENGINE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) | MARKET |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CIVIC | 2001-2005 | EM2 | — | 2DR | 1.7L | -45mm / -50mm | -78 to -18 | -110 to -29 | USA |
| CIVIC | 2002-2005 | EP3 | Si | 3DR | 2.0L | -60mm / -60mm | -90 to -35 | -120 to -39 | USA |
| CIVIC | 2001-2005 | ES1 | — | 4DR | 1.7L | -40mm / -40mm | -73 to -13 | -108 to -21 | USA |
| CIVIC | 2001-2005 | ES2 | — | 4DR | 1.7L | -40mm / -40mm | -73 to -13 | -108 to -18 | USA |
| CIVIC TYPE R | 2001-2005 | EP3 | TYPE R | 3DR | 2.0L | -60mm / -60mm | -90 to -35 | -120 to -39 | UK |
| CIVIC TYPE R | 2001-2005 | EP3 | TYPE R | 3DR | 2.0L | -45mm / -35mm | — | — | Germany |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$50.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$132.00
