Part Number: GSN14-91SS2 | RRP: AUD $1,210.00 (inc. GST) | Stock: Low Stock
| PRODUCT INFORMATION | |||||
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit | ||||
| PART NUMBER | GSN14-91SS2 | ||||
| RRP (inc. GST) | AUD $1,210.00 | ||||
| STOCK | ⚠️ Low Stock | ||||
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Standard (F/R) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 280 lbs/in / 5.0 kgf/mm (5K) |
| Free Length | 275 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 - Φ100 mm (tapered) |
| Spring Rate | 224 lbs/in / 4.0 kgf/mm (4K) |
| Free Length | 300 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 - Φ90 mm (tapered) |
| Ride Height Change | -30mm |
| Adjustable Range | -60mm to -8mm |
| Upper Mount | Standard (STD) |
| Ride Height Change | -30mm |
| Adjustable Range | -60mm to -5mm |
| Upper Mount | Standard (STD) |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) |
|---|---|---|---|---|---|
| SKYLINE GT-R | Japan | 1989.08-1994.12 | BNR32 | GT-R, GT-R V-SPEC | -30mm / -30mm |
| SKYLINE GT-R | USA | 1989-1994 | BNR32 | GT-R (2DR/6CYL) | -30mm / -30mm |
| SKYLINE GT-R | UK | 1989-1994 | BNR32 | GT-R | -30mm / -30mm |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$50.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$132.00
