Part Number: GSA02-91SS2 | RRP: AUD $1,305.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | GSA02-91SS2 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,305.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| UPPER MOUNT | Standard (F/R) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Spring Rate | 336 lbs/in / 6.0 kgf/mm (6K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 448 lbs/in / 8.0 kgf/mm (8K) |
| Free Length | 175 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Ride Height Change | -30mm |
| Adjustable Range | -52mm to -3mm |
| Upper Mount | Standard (STD) |
| Ride Height Change | -35mm |
| Adjustable Range | -69mm to +5mm |
| Upper Mount | Standard (STD) |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) |
|---|---|---|---|---|---|
| INTEGRA | Japan | 2001.07-2004.09 | DC5 | IS | -30mm / -35mm |
| INTEGRA | Japan | 2004.09-2006.07 | DC5 | TYPE S | -30mm / -35mm |
| INTEGRA TYPE R | Japan | 2001.07-2004.09 | DC5 | TYPE R | -30mm / -35mm |
| INTEGRA TYPE R | Japan | 2004.09-2006.07 | DC5 | TYPE R | -30mm / -35mm |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$50.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
$132.00
