Part Number: VST04-C1SA4 | RRP: AUD $2,030.00 (inc. GST) | Stock: Low Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VST04-C1SA4 |
| RRP (inc. GST) | AUD $2,030.00 |
| STOCK | ⚠️ Low Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Camber Adjust (F) / Pillowball Upper (R) |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 224 lbs/in / 4.0 kgf/mm (4K) |
| Free Length | 175 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ65 mm |
| Spring Rate | 448 lbs/in / 8.0 kgf/mm (8K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Ride Height Change (JPN/UK) | -35mm |
| Ride Height Change (USA) | -40mm |
| Adjustable Range (JPN/UK) | -69mm to -10mm |
| Adjustable Range (USA) | -70mm to -11mm |
| Alignment Adjustment | Camber Adjustable |
| Ride Height Change (JPN/UK) | -35mm |
| Ride Height Change (USA) | -45mm |
| Adjustable Range (JPN/UK) | -100mm to +9mm |
| Adjustable Range (USA) | -115mm to -6mm |
| Upper Mount | Pillowball Upper (P/U) |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) |
|---|---|---|---|---|---|
| MR2 | Japan | 1989.10-1999.10 | SW20 | GT, GT-S, G-LIMITED, G | -35mm / -35mm |
| MR2 | UK | 1990-1999 | SW20 | — | -35mm / -35mm |
| MR2 | USA | 1990-1999 | SW20L | 2.0L 4CYL | -40mm / -45mm |
| MR2 | USA | 1990-1999 | SW21L | 2.2L 4CYL | -40mm / -45mm |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase. Early Type I vehicles may experience clearance interference.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
