Part Number: VSP24-C1AA3 | RRP: AUD $1,690.00 (inc. GST) | Stock: Please ask
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSP24-C1AA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,690.00 |
| STOCK | Please ask |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Reinforced Upper (R/U) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 560 lbs/in / 10.0 kgf/mm (10K) |
| Free Length | 225 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 504 lbs/in / 9.0 kgf/mm (9K) |
| Free Length | 225 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | — |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 350Z | UK | 2002-2008 | Z33 | — | -10mm / -10mm | -76 to +23 | -60 to +0 |
| 350Z ROADSTER | UK | 2004-2008 | Z33 | — | -10mm / -5mm | -67 to +23 | -63 to -3 |
| SKYLINE | Japan | 2002.02-2006.10 | PV35 | 350GT-8 | -35mm / -30mm | -106 to +23 | -80 to -20 |
| SKYLINE COUPE | Japan | 2003.01-2007.09 | CPV35 | 350GT, 350GT PREMIUM | -20mm / -15mm | -91 to +23 | -55 to +5 |
| FAIRLADY Z | Japan | 2002.08-2008.11 | Z33 | BASE, VERSION S/ST/T | -10mm / -10mm | -76 to +23 | -60 to +0 |
| FAIRLADY Z ROADSTER | Japan | 2003.10-2008.11 | HZ33 | VERSION ST | -10mm / -5mm | -67 to +23 | -63 to -3 |
| INFINITI G35 COUPE | UK | 2003-2007 | V35 | — | -20mm / -15mm | -91 to +23 | -55 to +5 |
| INFINITI G35 SEDAN | UK | 2003-2006 | V35 | — | -35mm / -30mm | -106 to +23 | -80 to -20 |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
