Part Number: VSN58-C1SA3 | RRP: AUD $1,555.00 (inc. GST) | Stock: In Stock
| PRODUCT INFORMATION | |
| PRODUCT NAME | TEIN Street Coilover Kit |
| PART NUMBER | VSN58-C1SA3 |
| RRP (inc. GST) | AUD $1,555.00 |
| STOCK | ✅ In Stock |
| FEATURES | |
| SPRINGS INCLUDED | ✅ Yes |
| DAMPING ADJUSTMENT | ✅ Yes (16-level) |
| FULL-LENGTH HEIGHT ADJUST | ✅ Yes |
| UPPER MOUNT | Reinforced Upper (R/U) F&R |
| EDFC COMPATIBLE | ✅ Yes |
| Spring Rate | 392 lbs/in / 7.0 kgf/mm (7K) |
| Free Length | 200 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| Spring Rate | 280 lbs/in / 5.0 kgf/mm (5K) |
| Free Length | 250 mm |
| I.D. (Inner Diameter) | Φ70 mm |
| MODEL | MARKET | YEAR | CHASSIS | GRADE | DROP (F/R) | ADJ RANGE (F) | ADJ RANGE (R) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKYLINE | Japan | 1998.05-2001.05 | ER34 | 25GT-T, 25GT-V (Super HICAS) | -45mm / -35mm | -103 to -21 | -95 to +5 |
| SKYLINE | USA | 1999-2002 | ER34 | Super HICAS Equipped | -45mm / -35mm | -103 to -21 | -95 to +5 |
* Specifications are subject to change without notice. Please verify fitment before purchase.
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
-10%
$1,399.50
$1,555.00
-10%
$1,674.00
$1,860.00
$132.00
